poniedziałek, 16 lipca 2012

Slumdog. Milioner z ulicy

Slumdog. Milioner z ulicy

 tytuł dodatk.: Slumdog Millionaire
autor: Vikas Swarup
gatunek: powieść, opowiadanie
data wydania: 2009
ilość stron: 290
ekranizacja: tak
cena: 25,90 złOpis:
 Ram Mohammad Thomas jest biednym sierotą. Bierze udział w teleturnieju "Kto wygra miliard?". Odpowiada na 12 pytań, za co zostaje wzięty do więzienia, ponieważ nikt nie wierzy, aby ktoś z ulicy, nie mający wykształcenia, znał odpowiedzi na tak trudne pytania.
 Ram podczas przesłuchania ogląda nagranie z teleturnieju. Tłumaczy skąd znał odpowiedzi, przytaczając historie z życia. Opowiada o sobie, o tym jak walczył o życie. Trudności i niedogodności oraz poniżanie, przez to, że nie ma domu, rodziny, że po prostu jest biedny. Każde opowiadanie kryje za sobą dobro, zło, ból, smutek, a czasem i radość. Wspaniały ksiądz, grzeszny duchowny, zrozpaczona aktorka, wykorzystywanie dzieci, skrzywdzona dziewczyna, a także wiele innych rzeczy, które przeżył Ram.
 Tak wiele wydarzyło się w jego życiu. Pokrzywdzony od samego początku, od momentu kiedy pierwszy raz otworzył oczy. Czy do tego wszystkiego dojdzie jeszcze więzienie? Zostanie ukarany za to, że po prostu wiedział?

 Recenzja:
 Większość osób kojarzy tytuł "Slumdog. Milioner z ulicy" z filmem, ale ta książka, która dała podstawy do ekranizacji jest wprost niesamowita. Za nim ją przeczytałam nie zdawałam sobie, nawet nie myślałam o tym, jak to jest być sierotą, a w dodatku skazanym tylko na siebie. Momentami miałam łzy w oczach.Mimo celu, który obrał sobie bohater, staje się on postacią pozytywną.
Książka idealnie odzwierciedla rzeczywistość, nie upiększa, pokazuje prawdziwe życie bezdomnych w Indiach. Wzrusza dogłębnie i naprawdę bardzo, bardzo polecam:)


Moja ocena:
8/10  

1 komentarz:

Dziękuję za każde pozostawione słówko :D